Święty Mikołaj przywita renifery w Płocku

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się wszystkim ze świętym Mikołajem i saniami, którymi przemierza świat dzięki reniferom. Któż by nie chciał zobaczyć ich na żywo i uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę. Zatem będzie ku temu okazja, bo renifery w Płocku już są…

Do płockiego ogrodu zoologicznego przyjechała para fińskich reniferów. Jest to gatunek inaczej nazywany leśnymi. Głównie zamieszkują tereny Rosji i Finlandii. W obu krajach żyje ich nie całe 9 tys. Jest to zatem ginący podgatunek tych pięknych i dostojnych zwierząt.

W warunkach naturalnych zwierzęta te żyją w stadach. W każdym z nich jest około 40 osobników. Zimę spędzają w lasach, gdzie żywią się mchem i porostami. Latem przebywają na obszarach bagiennych, żerują na terenach porośniętych trawami. Renifery są zwierzętami roślinożernymi. Oprócz traw, mchów, porostów, żywią się też owocami leśnymi, pąkami krzewów, liśćmi oraz drobnymi gałązkami.

Swój nowy dom w Płocku znalazły samiec i samica w wieku 2 i 3 lat. Dorosłe osobniki tego podgatunku osiągają długość ciała od 150 do 200 centymetrów, a wysokość od 85 do 130 cm. Cechą charakterystyczną reniferów leśnych są długie kończyny i szeroko rozstawione racice, które ułatwiają im chodzenie po głębokim śniegu. Charakteryzuje je też poroże, które mają i samiec, i samica. Ułatwia ono bowiem poruszanie się po gęstym lesie. Zrzucane jest co roku, samce gubią je późną jesienią lub wczesną zimą, kiedy kończy się okres godowy, samice zachowują je do początku lata, kiedy rodzą się cielęta.

Płocki ogród zoologiczny w szczególny sposób chce przywitać nowych mieszkańców. Na uroczystość został zaproszony sam… święty Mikołaj. A oficjalne przywitanie odbędzie się już w niedzielę, 6 grudnia w godzinach od 11 do 14.

Tym samy płocki ogród zoologiczny zaprasza całe rodziny do udziału w imprezie „Z krainy zorzy polarnej do płockiego ZOO”, która będzie obfitowała w liczne atrakcje. Dodamy jedynie, że wtedy też rozstrzygnięty zostanie konkurs, który ogłosiło płockie zoo na imiona dla nowych mieszkańców. Konkurs jeszcze trwa, a propozycje można wpisywać na specjalnie utworzonym internetowym profilu na Facebooku. Autorzy zwycięskich imion otrzymają oczywiście nagrody.

Impreza jest wliczona w cenę biletu wstępu do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego.

 

Fot. Miejski Ogród Zoologiczny