Przebadaj się, a unikniesz popełnienia przestępstwa

Zapis w Kodeksie Karnym, w artykule 115 paragraf 16 brzmi:”Stan nietrzeźwości w rozumieniu tego kodeksu zachodzi, gdy: 1) zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub 2) zawartość alkoholu w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 miligram albo prowadzi do stężenia przekraczając tę wartość”.

Wniosek jest prosty i nie podlega dyskusji, jeśli piłeś nie wsiadaj za kierownicę, a jeśli zdecydowałeś się wsiąść popełniasz przestępstwo. Jest jeszcze coś takiego jak… wątpliwości, bo piłeś dzień wcześniej lub wypiłeś przysłowiowe…piwo. W takiej sytuacji kierowcy mogą skorzystać z bezpłatnego badania alkomatem w siedzibie Straży Miejskiej w Płocku przy ulicy Otolińskiej 10.

Badanie odbywa się zupełnie za darmo, siedem dni w tygodniu, przez całą dobę każdy może przebadać się na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Zgodnie z polskim prawem kierowca, u którego wykryto w wydychanym powietrzu więcej niż 0,5 promila alkoholu, popełnia przestępstwo drogowe. Wynik badania alkomatem to wiedza tylko dla kierowcy, bowiem dyżurny Straży Miejskiej nie wydaje żadnych zaświadczeń.

– Odnotowujemy tendencję wzrostową, jeśli chodzi o zainteresowanie kierujących poddaniu się badaniu alkomatem w siedzibie Straży Miejskiej. Od 9 czerwca do 31 grudnia 2011 r. – 199 osób skorzystało z alkomatu, w 2012 rok – 685 osób,- w 2013 roku – 842 osoby, w 2014 roku – 1440 osoby, a od początku tego roku już –  1225 osób – wyliczała Jolanta Głowacka rzecznik prasowy instytucji.

Dodamy, że osoba, która chce się zbadać alkomatem powinna zgłosić się do siedziby Straży Miejskiej z dokumentem tożsamości, oczywiście nie chodzi o dalsze działania względem osoby, która się poddaje badaniu. Alkomat ma atest i jego kalibracji należy dokonywać co pół roku albo po 200-300 badaniach. – Gdybyśmy nie dokonali tego obowiązku, urządzenie mogłoby ulec uszkodzeniu – tłumaczyła Głowacka.

Do siedziby Straży Miejskiej możecie dojechać autobusem bądź ze znajomym, sąsiadem lub z kimś z rodziny. Na pewno w sytuacji, kiedy nie czujecie się pewnie bo piliście, nie wsiadajcie za kierownicę.

Fot.regiomoto.pl, rallyandrace.pl