Kto odda fartuch? Masterchef w płockim wydaniu

Masterchef kojarzy się każdemu z bardzo popularnym programem kulinarnym, emitowanym od kilku lat w telewizji. Sławne też stało się powiedzenie – Oddaj fartucha – Michela Morana, jednego z jurorów programu. Jak się okazuje aby zostać szefem kuchni nie koniecznie trzeba świetnie gotować, bo „kuchnia”…ma wiele znaczeń.

Zasady programu kulinarnego przeniosła z powodzenie w swoje progi Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego. W piątek, 27 listopada w sali kolumnowej biblioteki cztery drużyny gimnazjalistów rozegrały turniej o tytuł…Mastechefa literackiej kuchni. Hasło pod jakim przebiegał konkurs, było także kulinarne czyli „Przepis na czytanie”. Zadaniem młodzieży było zmierzenie się z dziesięcioma zadaniami z literackiego menu. Była to druga edycja turnieju.

Organizatorki konkursów w Książnicy Płockiej przyzwyczaiły uczestników do tego, że bardzo łatwo być nie może. W tym przypadku także uczestnicy musieli się wykazać ogromną wiedzą literacką ale nie tylko. Młodzież musiała udowodnić, że umie logicznie myśleć, że ma wyobraźnię, a nawet…dobry smak. Gimnazjaliści prezentowali krótkie formy dziennikarskie, tworzyli fabułę gry fabularnej, popisywali się umiejętnością przemawiania czy musieli wykazać się wiedzą wynikającą z obserwacji świata współczesnego, a także wyciągnąć z tego wnioski.

Zadania, z którym młodzież zmierzyła się pod czujnym okiem jury nie były zatem proste, czasami wręcz zaskakujące, ale wszyscy poradzili sobie świetnie. Celem turnieju było przede wszystkim ukazanie uczestnikom, jak wiele możliwości daje kontakt z książką, i na jak wiele sposobów można wykorzystać wiedzę płynącą z lektury książek przeznaczonych dla ich grupy wiekowej.

Kto zostanie zwycięzcą turnieju międzygimnazjalnego i zdobędzie tytuł Masterchefa literackiej kuchni, a kto…odda fartuch? O tym dowiemy się podczas Gali Czytelnika. Jest to uroczystość podsumowująca całoroczną działalność Książnicy Płockiej i jej wszystkich projektów, realizowanych często w partnerstwie z płockim oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i Płockim Stowarzyszeniem Przyjaciół Książki i Bibliotek. W tym roku Gala Czytelnika odbędzie się w czwartek 3 grudnia, o godzinie 10 w Domu Darmstadt.

Turniej o tytuł Masterchefa literackiej kuchni był ostatnim punktem projektu „Radośni i znani…bo oczytani”, realizowanego przez Płockie Stowarzyszenie Przyjaciół Książki i Bibliotek w partnerstwie z Książnicą Płocką, finansowanego ze środków Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka”.

 

Lena Rowicka

Fot. Książnica Płocka