Nowiutkie mieszkania mają już lokatorów

Dwadzieścia dwie płockie rodziny, w poniedziałek 23 listopada na miesiąc przed wigilią Bożego Narodzenia, odebrały klucze do pachnących nowością mieszkań przy ulicy Kwiatka 3A. Święta spędzą już w długo wyczekiwanych swoich czterech ścianach.

– To bardzo radosny dzień dla naszego miasta. To także ważne przedsięwzięcie nie tylko ze względu na rodziny, które mają nowe mieszkania ale także ze względu na rewitalizację płockiej starówki. Nasza starówka jest coraz piękniejsza i bardzo dobrze, oby tak dalej się działo – mówił prezydent Płocka podczas uroczystego przekazania kluczy nowym lokatorom.

Budynek frontowy został pobudowany w połowie XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków, a od 1995 roku podlega ochronie konserwatorskiej. Stanowi on zwartą bryłę tworzącą w pionie rzut prostokąta. Ścianami szczytowymi przylega do sąsiednich budynków. Kamienica jest jednopiętrowa z użytkowym poddaszem oraz podpiwniczeniem. Budynek posiada także przejście bramowe.

– To są dwadzieścia dwa lokale, które mam nadzieję, że będą państwu służyć bardzo dobrze. Chciałbym abyście państwo dbali o te zabytkowe mieszkania. Cieszę się, że mogę przekazać państwu klucze do lokali mieszkalnych, na które czekaliście od wielu lat – mówił prezydent Andrzej Nowakowski. Jedna z lokatorek zareagowała bardzo emocjonalnie, płakała. – To łzy szczęścia, bo nie będziemy się już przeprowadzać ze stancji na stancję – tłumaczyła szczęśliwa.

Mieszkania są bardzo przytulne. Właściwie można w nich mieszkać od zaraz. Kuchnia wyposażona jest w zlew i kuchnię gazową. Łazienka też jest wyposażona w podstawową armaturę. Mieszkania są ogrzewane z centralnej sieci. Nowi lokatorzy kamienicy przy ulicy Kwiatka 3A, nie kryli zadowolenia.

Inwestycja była przeprowadzana pod nazwą „Remont, modernizacja i odbudowa budynków mieszkalnych przy ulicy Kwiatka 3”. Przedsięwzięcie polegało na przebudowie ścian wewnętrznych, nadbudowie, zmianie konstrukcji oraz zmianą pokrycia dachu. Odbudowana została także oficyna. A także zagospodarowany teren podwórka, na którym znalazło się miejsce na plac zabaw dla maluchów. Dodamy, że w wyniku przeprowadzonych prac całość zabudowy nie uległa zmianie.

Budynek oficyny, z kolei jest dwupiętrowy, stanowi bryłę tworzącą dwa skrzydła: zachodnie i południowe, konstrukcyjnie powiązane ze sobą. W budynku frontowym jest 11 mieszkań oraz 2 lokale użytkowe. W oficynie także znajduje się 11 mieszkań.

Inwestycję zrealizowała spółka Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Koszt całkowity inwestycji to prawie 5 mln zł, w tym dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego z „Funduszu Dopłat” wyniosło 1 mln 800 tys. W wyremontowanej kamienicy powstały 22 mieszkania komunalne oraz 2 lokale użytkowe.

 

Lena Rowicka