Ogrzewalnia dla bezdomnych już działa

Zbliża się czas zimy, a co za tym idzie mrozy i śnieg. Jest to bardzo ciężki czas dla osób bezdomnych. Już od 16 listopada działa w Płocku miejska ogrzewalnia, gdzie osoby bez dachu nad głową mogą się ogrzać czy przygotować sobie ciepły posiłek.

Ogrzewalnia miejska działa przy ulicy Otolińskiej 23 w tzw. pałacu cudów. Na razie czynna jest od godziny 20 do 8 rano. W okresie silnych mrozów ogrzewalnia będzie czynna wcześniej.

W ogrzewalni maksymalnie może przebywać 30 osób. Co ważne, nie ma tam łóżek wszystkie miejsca są siedzące. Ale jest aneks kuchenny gdzie bezdomni mogą przygotować sobie posiłek czy zagotować wodę aby wypić gorącą herbatę. W ogrzewalni znajduje się także łazienka.Pomieszczenie przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych.

– Osoby bezdomne będące pod wpływem alkoholu mogą być przyjęte do ogrzewalni. Jednak jest całkowity zakaz wnoszenia go na teren ogrzewalni oraz spożywania – poinformowała nas Monika Wierkiewicz kierownik działu wsparcia i rehabilitacji społecznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Płocku.

Apelujemy do mieszkańców Płocka aby w sytuacji kiedy widzą, że osoba bezdomna przebywa w miejscu gdzie jej życie i zdrowie może być zagrożone, aby zgłaszały takie przypadki do Straży Miejskiej lub Policji. Służby te dowiozą bezdomnych do ogrzewalni.

Bezpłatne numery telefonów, które czynne są całą dobą.

Straż Miejska – 986

Policja – 997

 

LR.

Fot. AFP / Karen Bleier