Mikroskopijne bliźnięta

To były absolutnie niezwykłe urodziny. W płockim ogrodzie zoologicznym przyszły na świat dwie pigmejki – najmniejsze małpki świata. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem. Małe po odchowaniu zostaną prawdopodobnie przekazane innym ogrodom zoologicznym.

ZOO w Płocku uczestniczy w wielu programach mających na celu ratowanie i odtwarzanie ginących gatunków zwierząt. Jednym z punktów niemal każdego z nich jest przekazywanie nowo narodzonych osobników do innych ogrodów zoologicznych prowadzących tego typu działalność. Nie inaczej będzie więc zapewne z pigmejkami.

Na razie jednak te niezwykłe maleństwa podziwiać można w pawilonie z tamarynami i marmozetami. Trzeba jednak solidnie wytężać wzrok, bo osobniki dorosłe mają po 13-16 centymetrów, a dzieci większość czasu spędzają mocno wtulone w futro jednego z rodziców.

Opieką nad potomstwem zajmuje się przede wszystkim ojciec, który przekazuje dzieci wyłącznie na czas karmienia. Prowadzące dzienny tryb życia pigmejki porozumiewają się przy pomocy pisków, a nawet ultradźwięków niesłyszalnych dla człowieka.