Drożej za ciepło już od 1 grudnia

– Wysokość cen dla mieszkańców miasta Płocka po zmianie stawek za ciepło zależy od decyzji dystrybutora ciepła w mieście. Według stawek PKN Orlen dla przykładowego mieszkania o powierzchni 56 m2 w budynku docieplonym, podwyżka może mieć wpływ na koszty ogrzewania w wysokości około 15 groszy dziennie, natomiast 25 groszy dziennie w przypadku nieocieplonego budynku. Czyni to miesięcznie dodatkowy koszt w granicach 4,5 – 7,5 zł. – jak czytamy w komunikacie biura prasowego PKN Orlen.

Zgodnie z ustawowym harmonogramem corocznej aktualizacji taryf za ciepło, Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował zmianę taryfy dla ciepła wytwarzanego w  zakładowej Elektrociepłowni PKN Orlen w Płocku. Wysokość podwyżki cen za ciepło sprzedawane przez Orlen dla głównego dystrybutora, którym jest Fortum wyniesie średnio 5 proc., natomiast 10proc. dla odbiorców przemysłowych. Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 grudnia.

Z dalszej części informacji na stronie koncernu dowiadujemy się, że zmiana wynika z analiz rynku dostawców oferujących sprzedaż ciepła w innych miejscowościach, PKN Orlen pozostaje konkurencyjnym wytwórcą energii cieplnej w stosunku do cen obowiązujących w większości miast w Polsce. Z dostępnych danych wynika również, iż cena ciepła wytwarzanego przez zakładową Elektrociepłownię w Płocku w kogeneracji tj. łącznie z energią elektryczną w oparciu o paliwa gazowe i olejowe, po podwyżce uwzględniająca wszystkie składowe ceny ciepła, będzie niższa od analogicznych cen jednostek wytwórczych jednego z największych dystrybutorów na rynku krajowym. Będzie także niższa od porównywalnych jednostek kogeneracyjnych gazowych, a na porównywalnym poziomie jednostek kogeneracyjnych węglowych opartych na węglu, który jest znacznie tańszy od gazu. Cena sprzedaży ciepła z zakładowej EC nawet po zmianie, będzie o 50% niższa od funkcjonujących w kraju ciepłowni gazowych.

Wniosek o zmianę stawek na ciepło został opracowany zgodnie z obowiązująca metodologią dotyczącą kalkulacji taryf i opiera się na publikowanych corocznie przez Prezesa URE wskaźnikach dotyczących aktualizacji cen na wytwarzaniu ciepła w krajowych ciepłowniach – informuje biuro prasowe koncernu w komunikacie z dnia 16 listopada.

Lena Rowicka