Czy zima zaskoczy…drogowców?

Co prawda śniegu jeszcze nie ma i mróz też nie jest jeszcze dotkliwy. Ewentualnie, niektórzy odczuli lekkie przymrozki. Jak na tę porę roku, aura jest bardzo łaskawa. Jednak może się to szybko zmienić, czego świadomość mają władze naszego województwa.

Na posiedzeniu Mazowieckiego Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się pod przewodnictwem wojewody Jacka Kozłowskiego, poruszono kilka zasadniczych kwestii, które podczas zimy mają ogromne znaczenie.Spotkanie zespołu zorganizowane zostało aby omówić stan przygotowania regionu do sezonu zimowego 2015/2016. W trakcie posiedzenia omawiano między innymi bezpieczeństwo hydrologiczne i epidemiologiczne, pomoc dla bezdomnych czy stan torów kolejowych oraz dróg.

Na początku posiedzenia zespołu jego uczestnicy poznali prognozy hydrometeorologiczne dla Mazowsza. W nadchodzącym sezonie zimowym przewidywane są wahania stanu wody i okresowe wzrosty związane z częściowym topnieniem pokrywy śnieżnej. Najniższe stany wody w regionie mają nastąpić w grudniu, a najwyższe w lutym. Zatem głównego spływu wód roztopowych, można się spodziewać w lutym 2016 roku. Z przewidywań wynika, że średnia temperatura w sezonie zimowym będzie utrzymywała się w normie lub nieco ją przewyższy ( od -2.3 stopnie Celcjusza do 0.3 stopnia). Ale za to przewidywania wskazują, że sumy opadów przekroczą normy ( od 78 mm do 107mm). – Wszystkie urządzenia hydrotechniczne znajdujące się w administracji warszawskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej są przygotowane do sezonu zimowego – poinformował na spotkaniu RZGW.

Kolejnym omawianym tematem podczas posiedzenia, była kwestia osób bezdomnych, które zawsze bardzo dotkliwie odczuwają tę porę roku. Na Mazowszu bezdomni będą mieli do dyspozycji 73 placówki dysponujące 3440 miejscami. W tym: Warszawa-1523, Radom-93, Ostrołęka-55, Płock-73, Siedlce-40 i Trzcianka koło Ciechanowa-45. Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, a także hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz opiekę. Warto dodać, że wyodrębniono oddzielnie placówki dla kobiet, mężczyzn oraz matek z dziećmi.

Na spotkaniu poruszono też temat grypy i chorób grypopodobnych. Jak wynika z danych Sanepidu w regionie, w trzecim kwartale 2015 roku odnotowano około 77,5 tys. zachorowań na ten typ chorób. W trakcie posiedzenia omówiono także przygotowanie spółek kolejowych pod względem przydatności torów i sytuacji przestojów pociągów między stacjami. Nie mogło zabraknąć tematu dróg i działań dotyczących ich przygotowania do zimy. Straż pożarna oraz Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego prowadzi również przegląd budynków przed sezonem zimowym. Głównie są to żłobki, przedszkola i obiekty wielkopowierzchniowe. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zima nie tylko nie zaskoczy drogowców, ale i służb, które dbają o bezpieczeństwo mieszkańców Mazowsza.

Lena Rowicka

Fot.mojapogoda.com oraz podróże.onet.pl