Tak czy nie dla uchodźców?

12144696_1513061719011769_7818440724075417740_n

Polska powinna przyjąć ludzi, którzy uciekają przed wojną z Ukrainy, Syrii, Erytreii i innych krajów? To zagadnienia, które poruszane będą podczas debaty na styl oksfordzki zorganizowanej przez Szkołę Podstawową w Rogozinie oraz Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

 

Ucząca języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomiczno-Kupieckich Monika Niedźwiecka jest aktywistką ruchów antydyskryminacyjnych, Kampanii Przeciwko Homofobii, koordynatorką, organizatorką i współorganizatorką wielu akcji społecznych – Szlachetnej Paczki, Pisania Listów z Amnesty International, Żywej Książki, zorganizowanego w Płocku happeningu „Uchodźcy. Mile widziani w Polsce”. We wtorek, 20 października o 17.00 w Szkole Podstawowej w Rogozinie spróbuje udowodnić, że „Uchodźcy mają prawo uciekać do Europy”.

Czeka ją przy tym niemałe wyzwanie, bo jej rywalem w dyskusji będzie Mariusz Nosarzewski, członek i założyciel stowarzyszenia Federacja Młodzieży Walczącej w Płocku, stowarzyszenia „Starówka Płocka” i „Nasza Fara”, członek Rady Mieszkańców osiedla Dobrzyńska i Zarządu Komitetu Prawa i Sprawiedliwości Płocka, działacz społeczny angażujący się w akcje patriotyczne i obchody rocznicowe, uczestnik marszu „Płock przeciw imigrantom”.

Jedna ze stron przekonywać nas będzie do słuszności tezy postawionej w tytule debaty, druga zaś zrobi wszystko, aby tezę tę obalić. Mówcy głos będą zabierali na przemian. Organizatorzy przewidują również wystąpienia zaproszonych gości (2-8 mówców), wśród których będą między innymi Elnaz Sabahi z Iranu oraz Malezyjka Jessica Hah, studentki-wolontariuszki biorące udział w projekcie KidSpeak. Obie są muzułmankami, które od poniedziałku 19 października do piątku 23 października w SP Rogozino prowadzą zajęcia z języka angielskiego, opowiadając o swojej kulturze i tradycjach i jednocześnie zapoznają się z historią, kulturą i tradycją Polski i naszego regionu.

Po zakończeniu debaty wyemitowany zostanie film dokumentalny „Aleppo. Notatki z ciemności”. Obraz reżyserowany przez Wojciecha Szumowskieho i Michała Przedlackiego opowiada o wojnie w Syrii. Nie brakuje w nim drastycznych scen, więc miejsca na widowni będą mogły zająć jedynie osoby dorosłe oraz młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.