Autobusem prosto na SkArPę

Za oknami zrobiło się szaro i ponuro, ale to nie powód żeby siedzieć w domu pod kocem i oglądać telewizję. Przez najbliższy tydzień, począwszy od 19 października, aż do sobotniego wieczoru 24 października, w naszym mieście szykuje się moc kulturalnych wydarzeń. Mowa o festiwalu SkArPa.

Najbliższe sześć dni zapowiada się niezwykle ciekawie. A festiwalowicze niech przygotują się na potężny zastrzyk kulturalnych wydarzeń, których będzie aż 19. Festiwal SkArPa w Płocku odbędzie się po raz szósty. W tym roku będzie przebiegał pod hasłem „Themersonowie-inspiracje”. – Do udziału w tegorocznym festiwalu zaprosiliśmy już wybitnych artystów albo artystów początkujących, którzy bardzo wyraźnie mówią o swoich inspiracjach twórczością Franciszki i Stefana Themersonów – uzasadniała hasło festiwalu Iwona Markiewicz z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki.

Konferencja prasowa dotycząca festiwalu odbyła się kilka dni temu. I pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, ale organizatorzy oraz przedstawiciele instytucji kulturalnych, które są partnerami wydarzenia spotkali się z płockimi mediami w…autobusie Płockiej Komunikacji Miejskiej. Dlaczego w tak nietypowym miejscu? – Państwo Themersonowie byli bardzo innowacyjni w swojej dziedzinie i my również staramy się być innowacyjni – wyjaśnił prezes KM Janusz Majchrzak. Nadmienimy tylko, że komunikacja miejska nie tylko udostępniła autobus na konferencję prasową, ale, co ciekawe, podczas trwania festiwalu pasażerowie linii 35 będą mieli okazję wysłuchać słuchowisko, które przygotowało Polskie Radio Olsztyn według śledztwa Stefana Themersona. Ale to zaledwie początek podróży, dosłownie i w przenośni, w świat znanego na całym świecie płockiego artysty i jego małżonki.
Już od poniedziałku 19 października wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach artystycznych,  poprowadzi je Jadwiga Sawicka, utalentowana malarka i plastyczka, która jest autorką plakatu zapowiadającego festiwal. Warsztaty potrwają dwa dni. W środę 21 października odbędzie się z kolei koncert Skubasa, o którym pisaliśmy już kilka dni temu na naszych łamach. A od czwartku, 22 października, rozpocznie się cały cykl imprez poświęcony awangardowemu twórcy oraz jego żonie.

Najpierw Książnica Płocka, która zaprasza uczniów płockich szkół na grę uliczną pod intrygującym tytułem „Stefan na wagarach”. – Gra ma zachęcać dzieci i młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych do zapoznania się z podstawową wiedzą o życiu i twórczości Stefana Themersona, jego członków rodziny oraz żony. A także do zapoznania się z podstawową wiedzą o religii żydowskiej czy kuchni żydowskiej – opowiedziała bliżej o ofercie skierowanej do najmłodszych uczestników festiwalu, Ewa Luma z Książnicy Płockiej. Drugie przedsięwzięcie, o którym mówiła Luma to impreza, która odbędzie się po raz pierwszy. A będzie to happening na ulicy Themersonów. Ta impreza potrwa tylko jedną godzinę lekcyjną ale za to będzie bardzo urozmaicona. Po raz trzeci partnerem festiwalu jest Wyższa Szkoła Zawodowa. Ta z kolei zaprasza na dwie ciekawe tematycznie konferencje Common Room „Przemoc-pomiędzy awersją a fascynacją”. Warto wspomnieć, że w wydarzeniu wezmą udział prelegenci z uczelni krajowych i zagranicznych. Płocka Galeria Sztuki przygotowała wystawę w Galerii Kreski. – Odbędzie się tam wernisaż wystawy pokonkursowej zatytułowanej „Ulica Themersonów”. Jest to druga edycja konkursu ogólnopolskiego dla studentów i absolwentów wydziałów artystycznych polskich szkół. Okazuje się, że pomimo tego, że jest to dość trudny temat konkurs cieszy się coraz większą popularnością. Artyści muszą przełożyć na język współczesny, to co kilkadziesiąt lat temu robili Themersonowie – zapraszał na wystawę Mirosław Cegłowski z PGS. Na wernisażu zostaną zaprezentowane 34 prace. Bardzo ciekawie zapowiada się także „Wyspa Hobsona” według Stefana Themersona. Jest to spektakl, który będzie miał swoją premierę w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego, w sobotni wieczór 24 października. – Prace nad spektaklem rozpocząłem w połowie wakacji. Stefan Themerson urodził się w Płocku i „Wyspa Hobsona” również jest płockim projektem – mówił Mariusz Pogonowski, który podjął się adaptacji powieści. Z tego co zdradził reżyser podczas konferencji prasowej, spektakl zapowiada się interesująco pod każdym względem. Od kostiumów począwszy, poprzez muzykę aż po scenografię. Na premierę można było zdobyć darmowe wejściówki. Rozeszły się jednak, jak przysłowiowe gorące bułeczki. Także w tej chwili już są nie dostępne. Ale jest i dobra wiadomość, spektakl będzie jeszcze grany na deskach płockiego teatru w późniejszym terminie.

Oczywiście nie są to wszystkie wydarzenia, które czekają na płocczan i nie tylko podczas tegorocznego festiwalu SkArPa. Zatem zerknijcie na program, a na pewno znajdziecie coś dla siebie. Nadmienimy jeszcze, że poza jednym koncertem, wejście na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

LR.

Dokładny program Festiwalu „Skarpa”:

Czwartek, 22 października
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (ul. Gałczyńskiego 28)
10.00 – konferencja Common Room „Przemoc – pomiędzy awersją a fascynacją
Stary Rynek
10.00 – Stefan na wagarach – gra uliczna dla uczniów płockich szkół
Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Tumska 9)
12.00-15.00 – Warsztaty teatralne dla młodzieży. Prowadzenie – Józefa Zając-Jamróz
Muzeum Żydów Mazowieckich (ul. Kwiatka 7)
18.00 – Otwarcie wystawy „Gaberbocchu s Press – niezgoda na konformizm” ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
– Marzena Smyłła i Katarzyna Wyszyńska– prezentacja wystawy
– Janusz Lachowski – prezentacja Archiwum Themersonów w Bibliotece Narodowe
– Monika Rogoża – prezentacja zbiorów Cyfrowej Biblioteki Narodowej POLONA
Pub ROCK 69 (pl. Narutowicza 2)
20.00 – Koncert zespołu Undertape (wstęp wolny)

Piątek, 23 października
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (ul. Gałczyńskiego 28)
11.00 – Konferencja Common Room „Przemoc – pomiędzy awersją a fascynacją”
ul. Themersonów 1
10.00 – Happening „Ulica Themersonów” z udziałem płockich przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych
Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Tumska 9)
12.00-15.00 – Warsztaty teatralne dla młodzieży. Prowadzenie – Józefa Zając-Jamróz
16.00 – Spektakl dla dzieci „Był gdzieś haj tak kraj i Była gdzieś taka wieś” wg Stefana Themersona, reż. Józefa Zając-Jamróz
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9 A)
15.00-16.30 – Warsztaty teatralne dla młodzieży. Prowadzenie Anna Ochman
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (ul. Tumska 9 A)
17.00 – „Wykład Profesora Mma” w reżyserii i z choreografią Anny Ochman (wstęp wolny)
Płocka Galeria Sztuki (ul. Sienkiewicza 36)
18.00 – Otwarcie wystawy pokonkursowej „Ulica Themersonów”
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (u. Tumska 9 A)
19.00 – Pokaz filmów awangardowych. Prowadzenie Adrian Kłodrawski
20.00 – Projekcje filmów Tomasza Poboga Malinowskiego

Sobota, 24 października
Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Tumska 9)
16.00 – Spektakl powarsztatowy w reżyserii Józefy Zając-Jamróz (wstęp wolny)
Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Tumska 9
18.00 – Koncert zespołu Krzysztofa Nieporęckiego z projekcją filmu La Antena (wstęp wolny)
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego
19.00 – „Wyspa Hobsona” wg Stefana Themersona (premiera), reż. Mariusz Pogonowski

Imprezy towarzyszące:
19-20 października
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
12.00-14.00 – Warsztaty artystyczne. Prowadzenie – Jadwiga Sawicka
Środa, 21 października
Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki
19.00 – Koncert Skubasa

Dziennik Płocki jest patronem medialnym Festiwalu SkArPa.