Prestiżowa nagroda dla PKN Orlen

Czytelnicy „Pulsu Biznesu” uznali, że przykładem najbardziej udanej transformacji ostatniego ćwierćwiecza jest Polski Koncern Naftowy Orlen. Głosujący docenili przede wszystkim odważne wprowadzanie innowacyjnych zmian i efektywne zarządzanie spółką.

PKN Orlen w stosunkowo krótkim czasie stał się liderem branży energetyczno-paliwowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Jest wiodącym producentem petrochemikaliów, zarządza największą w regionie siecią stacji paliw. Wydobywa ropę i gaz w Kanadzie, inwestuje w segment wytwarzania energii elektrycznej.
– Przykład PKN Orlen pokazuje, że w relatywnie krótkim czasie można wiele zmienić.  W prowadzonych przez nas regularnie badaniach opinii klienci zwracają uwagę na najwyższej jakości produkty, nowoczesność, rozwój oraz dobrą i fachową obsługę – mówi Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN Orlen. – Niełatwy proces transformacji, jaki przeszedł Koncern, pozwolił nam dołączyć do grona najbardziej etycznych firm świata, jako jedynej firmie z naszej części Europy. To z jednej strony powód do dumy, z drugiej zobowiązanie do działania i dalszego wzmacniania czempiona polskiej gospodarki.
Polski Koncern Naftowy powstał w 1999 roku w wyniku połączenia Petrochemii Płock S.A. z Centralą Produktów Naftowych S.A. W tym samym roku zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
W roku 2002, jako pierwsza polska firma, Orlen dokonał znaczącej inwestycji w Europie Zachodniej, przejmując od British Petroleum pakiet 494 stacji paliw w północnych Niemczech. Kolejnym elementem strategii ekspansji na rynki zagraniczne było przejęcie w 2005 kontroli nad holdingiem paliwowo-petrochemicznym Unipetrol – trzecią pod względem wielkości przychodów firmą czeską.
Rok później Koncern przejął litewską rafinerię Mažeikiu Nafta, dokonując największej polskiej akwizycji na rynku zagranicznym. W połowie 2011 r. doszło do uruchomienia instalacji PX/ PTA, największej w Polsce i jednej z najnowocześniejszych oraz najbardziej wydajnych w Europie instalacji petrochemicznych.
W 2013 r. Orlen przejął kanadyjską spółkę TriOil Resource, prowadzącą wydobycie ropy i gazu w prowincji Alberta. W tym samym roku zintensyfikowano również prace nad projektami z sektora energetycznego, w efekcie czego uruchomiono budowę elektrociepłowni parowo-gazowej we Włocławku, która z końcem 2015 r. będzie wytwarzać energię elektryczną w kogeneracji z produkcją ciepła.