Coraz bogatszy program

image_pdfimage_print

logodnikultury

„Kościół jest strażnikiem przeszłości, piastunem teraźniejszości i drogowskazem przyszłości” – to hasło tegorocznej edycji Dmi Kultury Chrześcijańskiej w Płocku, które odbywać się będą od 5 do 21 października.

 

W poniedziałek, 5 października o 18.30 w katedrze obejrzeć będzie można monodram „7 mieszkań we wnętrzu duszy” w wykonaniu Izabeli Drobotowicz-Orkisz. Tekst oparty został na „Twierdzy wewnętrznej” św. Teresy z Avila.

Na wtorek, 8 października zaplanowane zostało otwarcie wystawy prezentującej poetycką i dramaturgiczną twórczość Karola Wojtyły „Weź myśl i dokończ człowieka…”. Dzięki ekspozycji, która prezentowana będzie w sali kolumnowej Książnicy Płockiej będzie można zapoznać się z młodzieńczymi zainteresowaniami teatralnymi późniejszego papieża oraz inscenizacjami dramatów Jana Pawła II na scenach polskich. Swoistym aneksem do wystawy będą zdjęcia papieskiej wizyty w naszym mieście, zachowane w zbiorach osób prywatnych i płockich instytucji. Wernisaż zaplanowany jest na 18.00.

Tego samego dnia, również o 18.00 w Muzeum Diecezjalnym otwarta zostanie wystawa „Ikony Marka Szymborskiego”. Marek Szymborski jest plastykiem Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Jego życiową pasją jest pisanie ikon. To już czwarta wystawa prezentująca tę część jego artystycznych dokonań. Wcześniejsze prezentowane były między innymi w Komańczy i Mediolanie.

Ks. prof. Marian Micha Grzybowski wspominał będzie w piątek, 9 października o 17.00 sylwetkę ks. prof. Tadeusza Żebrowskiego. Spotkanie odbędzie się w Sali Biskupów Wyższego Seminarium Duchownego. W sobotę, 10 października o 16.00 w Muzeum Diecezjalnym rozpocznie się konferencja „Jana Pawła II dekalog Płocki”. Dzień później o 10.00 w katedrze biskup Piotr Libera koncelebrował będzie uroczystą mszę świętą inaugurującą rok akademicki wyższych uczelni działających na terenie diecezji płockiej. Po zakończeniu Eucharystii złożone zostaną kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II. A o 11.30 na Starym Rynku wystartuje Tumska Dycha dla Papieża.

Również na niedzielę, 11 października zaplanowany jest koncert muzyki Giacomo Pucciniego. Usłyszymy „ManonLescaut – Intermezzo sinfonico” oraz „Messa di Gloria” w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej, Chóru Pueri et PuellaeCantoresPlocenses oraz solistów Alberta Rugieła (tenor) i Michała Kędzierskiego (bas). Płockimi symfonikami dyrygował będzie Paweł Przytocki.

Na poniedziałek, 12 października zaplanowany został poetycki flashmob dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Rozpocznie się o 15.30 na Starym Rynku, po czym przeniesie się do Książnicy Płockiej, aby zakończyć się w scenerii wystawy poświęconej Janowi Pawłowi II. Dzień później o 16.00 w Muzeum Diecezjalnym odbędzie się konferencja naukowa „Pontyfikał – odzyskana perła płockiego średniowiecza”.

W czwartek, 15 października o 18.30 katedra ponownie stanie się świątynią sztuki dzięki spektaklowi „Rzecz o świętym Antonim”, którego scenarzystą i reżyserem jest Marek Mokrowiecki.

Piątek, 16 października upłynie pod znakiem rywalizacji sportowej. O 11.00 z Placu

Celebry ruszy trzeci Bieg Papieski. Jego uczestnicy pobiegną 7 czerwca 1991 r., Łukasiewicza, Nowowiejskiego, Okrzei, Kazimierza Wielkiego, Starym Rynkiem, Małachowskiego, Teatralną, Placem Narutowicza, Tumską do pomnika św. Jana Pawła II przed katedrą.

W sobotę, 17 października o 10.00 w Opactwie Pobenedyktyńskim rozpocznie się sesja naukowa „W oczekiwaniu na Matkę”.O tej samej godzinie w bocznej nawie katedry otwarta zostanie wystawa „Katedra w obrazach Romana Krzyżanowskiego”, a o 19.00 w katedrze posłuchać będzie można w katedrze „Śpiewów na Poświęcenie Kościoła” z XIII-wiecznego Graduału Franciszkańskiego z Płocka w wykonaniu Scholi Gregoriana z Białegostoku.

W niedzielę, 18 października o 13.00 odprawiona zostanie uroczysta msza święta z okazji 50-lecia parafii katedralnej w Płocku. Eucharystii przewodniczył będzie biskup Piotr Libera. Tego samego dnia o 14.15 w Opactwie Pobenedyktyńskim odbędzie się panel dyskusyjny „Między Padwą i Ratowem. Duchowa obecność św. Antoniego na Mazowszu”, który poprowadzą ks. prof. dr hab. Michał Marian Grzybowski, ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski, ks. Rektor Bogdan Pawłowski oraz mgr Ewa Kozłowska-Głębowicz z Bractwa św. Antoniego. Na zakończenie niedzieli, o 19.00 w katedrze odbędzie się koncert „Missa a Buenos Aires – Misatango”, w którym zaprezentuje się Orkiestra Rozrywkowa Politechniki Warszawskiej The Engineers Band.

W poniedziałek, 19 października o 18.00 w kościele św. Jana Chrzciciela sprawowana będzie msza święta upamiętniająca 31. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po zakończeniu eucharystii wszyscy zainteresowani wyjadą autokarem na Tamę we Włocławku do sanktuarium męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Dzień później o 19.00 w Kinie za Rogiem odbędzie się spotkanie z ks. Jerzym Rasiakiem „Filmowałem Wojtyłę”.

Tegoroczną edycję Dni Kultury Chrześcijańskiej zakończy w środę, 21 października o 10.00 finał przeglądu etiud teatralnych o Świętych i Błogosławionych „Zwykli-Niezwykli”, który odbędzie się w siedzibie Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. Druha Wacława Milke Dzieci Płocka.