Kim była ukochana Schulza?

image_pdfimage_print

spotkanie z Agat¦ů Tuszy+äsk¦ů

„Narzeczona Schulza” pachnie jeszcze farbą drukarską. Książka ujrzała światło dzienne kilka miesięcy temu. Jej autorka odwiedzi Płock, aby opowiedzieć o tym, jak powstało dzieło, a także kim są jej bohaterowie.

Agata Tuszyńska spotka się z płocczanami we wtorek, 6 października o 18.00 w Muzeum Żydów Mazowieckich przy ulicy Kwiatka 7. Pisarka ma na swoim koncie wiele powieści, wśród których
najbardziej godne uwagi są: „Zamieszkałam w ucieczce”, „Miejsce przy oknie”, „Rodzinna historia lęku” czy „Ćwiczenia z utraty”. Jednak najbardziej znana jej powieść to „Oskarżona: Wiera Gran”, w której autorka opisuje historię słynnej śpiewaczki oskarżonej o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej.
Agata Tuszyńska oprócz prozy pisuje również wiersze i reportaże. Jest córką Bogdana Tuszyńskiego – legendarnego dziennikarza sportowego i historyka sportu oraz dziennikarki-Haliny Przedborskiej. W Płocku promować będzie swoją najnowszą książkę, której główną bohaterką jest nauczycielka Józefina Szelińska. To właśnie jej, jako jedynej kobiecie Bruno Schulz zaproponował małżeństwo. Napisał do niej ponad dwieście listów, zadedykował jej także jedną ze swoich książek. Była to jedyna kobieta, która przez Schulza próbowała popełnić samobójstwo. Kim był Bruno Schulz? O tym już nie napiszemy. Przyjdźcie do małej synagogi we wtorek o 18.00, a bohaterka wieczoru opowie o nim ze szczegółami. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Książnicą Płocką. Wstęp wolny.