Linia kolejowa Płock – Modlin – priorytet ponad podziałami

To były wyjątkowo krótkie obrady. Radni w niecałe dwie godziny omówili wszystkie uchwały. Niespodzianek nie było.

Sytuacja, gdy radni nie mają wątpliwości przy uchwalaniu zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej bądź w Budżecie Miasta zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego też fakt, że przy omawianiu tych punktów głos zabrało zaledwie dwóch radnych był niemałym zaskoczeniem. Marcin Flakiewicz, który dziś oficjalnie opuścił klub radnych PO upomniał się o listę inwestycji, jakie zostaną zrealizowane na wniosek rad osiedli. Jak przypomniał, prośbę o taki wykaz złożył w trakcie poprzednich obrad, lecz do dziś go nie uzyskał. Prezydent Andrzej Nowakowski wyjaśnił, iż trwa jeszcze analiza postulatów osiedlowych radnych.

Radny Paweł Kolczyński natomiast pytał o dochody z podatków PIT i CIT w pierwszych tygodniach nowego roku, co okazało się zbyt wcześnie poruszoną kwestią oraz o odśnieżanie dróg. Według radnego nie są one dostatecznie przygotowane do jazdy. Prezydent Nowakowski zapewniał, że środki finansowe na odśnieżanie są zabezpieczone w Miejskim Zarządzie Dróg. Czy wystarczą, to będzie oczywiście zależało od intensywności opadów oraz tego jak długo potrwa zima. Gospodarz miasta przypomniał też, że trasy w Płocku są odśnieżane w odpowiedniej kolejności. Dokładnie, drogi w Płocku są podzielone na cztery kategorie, przy czym pierwsza to główne, najczęściej uczęszczane arterie, które są odśnieżane najszybciej.

Czy POKiS zajmie się sportem?

Nieco więcej emocji wzbudził temat zmiany statutu Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Jak już pisaliśmy, w Uchwale Budżetowej na rok 2014 więcej środków finansowych zostało przyznanych tej instytucji. Powodem było przekazanie za pośrednictwem POKiS-u pieniędzy na kluby sportowe. Na dzisiejszą sesję została przygotowana uchwała, na mocy której rozszerza się zakres zadań jednostki o działalność na rzecz kultury fizycznej i sportu, a także o organizację imprez o charakterze właśnie sportowym.

W tym punkcie głos zabrał Marcin Flakiewicz, który odniósł się do wypowiedzi radnego Macieja Wiącka na łamach naszego portalu.

Wywiad z Maciejem Wiąckiem

– Brakiem wiedzy i ignorancją wykazała się osoba, która mówi takie rzeczy – mówił Flakiewicz tłumacząc następnie, że środki przeznaczone dla POKiS-u nie były konkretnie określone. – Ja nie jestem superkibicem piłki nożnej, co nie oznacza, że nie będę tego sportu wspierał – mówił radny, obecnie niezrzeszony, po czym pytał czemu dopiero dziś ma być podjęta uchwała, która umożliwi jednostce jaką jest POKiS wspieranie sportu, gdy już miesiąc temu przekazano jej więcej środków właśnie w tym celu. – Czy najpierw nie powinniśmy dostosować statutu?

– Najpierw trzeba było zabezpieczyć środki w budżecie, by następnie rozszerzyć działalność POKiS-u – odpowiedział prezydent Andrzej Nowakowski.

Do dyskusji wywołanej przez byłego członka klubu radnych PO nie dołączyli pozostali opozycyjni radni. Wywołany Maciej Wiącek również nie dał się sprowokować.

Ostatecznie za zmianą statutu Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki głosowało 14 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu.

Inicjatywa ponad podziałami

Ostatnim tematem, który wywołał wymianę zdań było wyrażenie poparcia dla działań samorządu województwa mazowieckiego, mających na celu budowę linii kolejowej Płock – Modlin. W tej kwestii pojawiło się tylko pytanie radnej PiS Wioletty Kulpy o adresata tego apelu oraz o działania w tej sprawie innych gmin.

Jak odpowiedział prezydent Nowakowski adresatem jest ministerstwo, które decyduje o rozdziale środków na tego typu inwestycje. Przypominamy, że linia kolejowa Modlin-Płock znalazła się w Strategii Rozwoju Transportu – strategicznym dokumencie wyznaczającym priorytety inwestycyjne kraju do 2020 roku. Obecnie dokument jest w fazie konsultacji społecznych. Jak już pisaliśmy, marszałek Adam Struzik zaapelował do samorządowców o wsparcie tej inicjatywy.

Więcej na ten temat w artykule – Powstanie linia kolejowa Płock – Modlin?

– To jest najważniejsza inwestycja dla mieszkańców Płocka od czasów budowy Petrochemii, dlatego musimy pokazać wolę i determinację – mówił Wojciech Hetkowski.

Radna Kulpa zgodziła się z wiceprzewodniczącym dodając przy tym, iż lepszy efekt uda się osiągnąć, jeśli do płockiego samorządu w staraniach o tę linię dołączą również inne gminy. – Chciałabym żeby to była inicjatywa ponadlokalna. Determinacja jak największej liczby osób zwiększy szansę na realizację tego przedsięwzięcia – mówiła Kulpa.

– Szereg działań, które były podejmowane doprowadziły do tego, że linia znalazła się w dokumencie rządowym. Teraz będzie łatwiej przystąpić do realizacji tego projektu. Ta uchwała będzie przesłana do wszystkich parlamentarzystów – wszystkich, którzy będą mieli wpływ na decyzję o budowie tej linii. Cieszę się że jest pełna zgoda co do tego, że ta inwestycja jest ważna i trzeba dążyć do jej realizacji ponad partiami – mówił wyraźnie zadowolony prezydent Andrzej Nowakowski.

Uchwała o wyrażeniu poparcia została przyjęta jednogłośnie.

Na dzisiejszej sesji została także przyjęta uchwała o nadaniu Stadionowi Miejskiemu imienia Bernarda Szymańskiego.

Był wielkim wychowawcą młodych sportowców