Jubileuszowe Kolędowanie tuż po Nowym Roku

Zdobywca nagrody Grammy Włodek Pawlik, śpiewająca aktorka Olga Bończyk oraz podlaska formacja Dziczka uświetnią dwudziestą edycję Płockiego Kolędowania. Na koncerty zapraszamy do katedry od 2 do 5 stycznia 2015 roku.

Dzięki unikalnemu klimatowi i oprawie Płockie Kolędowanie błyskawicznie zyskało sobie wielką popularność wśród mieszkańców naszego miasta. Wśród artystów, którzy śpiewali kolędy w płockiej katedrze, byli między innymi: Krystyna Prońko, Ewa Uryga, Janusz Szrom (z orkiestrą Big Warsaw Band pod dyrekcją Stanisława Fiałkowskiego), oktet wokalny Gaudium, Wieniawski String Quartet, Chór i Orkiestra Centralnego Zespołu Wojska Polskich, a także zespoły folklorystyczne: Śląsk, Mazowsze, Łopuszanie, Ziemia {Żwiecka.

Podczas tegorocznej edycji Płockiego Kolędowania będziemy mogli podziwiać nie tylko wielkie gwiazdy – Olgę Bończyk, Włodka Pawlika i Dziczkę, ale również chóry z naszego miasta – Vox Singers i Minstrel, a talże Kameralny Zespół Wokalny i kwartet smyczkowy Bemolla.

Płockie Kolędowanie’2015 rozpocznie w piątek, 2 stycznia zespół Dziczka, który zaśpiewa kolędu z Podlasia. Członkami działającej od 2006 roku formacji są: Tatiana Sopiłko (etnomuzykolog z Kijowa, członkini ukraińskiej grupy Drewo), Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Marysia Puzyna, Ewa Winiarska oraz Agata Wróbel.

Grupa wykonuje przede wszystkim pieśni, które pochodzą z lewobrzeżnej Ukrainy, na której swe etnomuzykologiczne badania prowadzi Tatiana Sopiłka. To właśnie ona czuwa nad nad autentyzmem wykonywanych pieśni. Pierwsza płyta Dziczki „Tradycyjne pieśni Ukrainy” została wydana w grudniu 2009 roku. A rok temu ukazał się album Kolędy z Podlasia”, zawierający kolędy, pieśni noworoczne oraz „hohotuchy” (noworoczne widowiska teatralne z Kozą, Koniem lub {{Żawiem oraz pieśni, które im towarzyszą). Pieśni śpiewane są na Boże Narodzenie i Nowy Rok przez kolędników, którzy chodząc od chaty do chaty składają gospodarzom życzenia zdrowia i dobrobytu.

W sobotę, 3 stycznia wystąpi Włodek Pawlik, pianista jazzowy, laureat nagrody Grammy za wydany w 2012 roku album „Night in Calisia”. Jest laureatem Fryderyka 2005 za Misterium Stabat Mater. Rok później TVP Kultura uhonorowała go za album „Anhelli”.

Ma na swoim koncie ponad 20 płyt jazzowych. Tworzy również muzykę teatralną i filmową. W latach 90. XX wieku założył Włodek Pawlik Trio, z którym występowali między innymi Randy Brecker, Billy Hart i Richie Cole. Współpracuje z amerykańskim Western Jazz Quartet.

W niedzielę, 4 stycznia zaprezentuje się działający przy Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki chór Vox Singers, który niedawno wydał płytę „Magia Świąt”. Materiału z tego albumu będzie można posłuchać na żywo w płockiej katedrze.

Na pożegnanie Płockiego Kolędowania, w poniedziałek 5 stycznia, wystąpią: Olga Bończyk, chór Minstrel pod dyrekcją Sławomira Gałczyńskiego, Jan Zeyland (fortepian), Dariusz Petera (fortepian), Kameralny Zespół Wokalny oraz kwartet smyczkowy Bemolla.

Olga Bończyk jest związana z teatrami Rampa, Roma i Kamienica, Projektem Teatr Warszawa, Teatrem Impresaryjnym Ale! Teatr i Teatrem Capitol w Warszawie oraz Teatrem Piosenki we Wrocławiu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną pierwszego i drugiego stopnia we Wrocławiu w klasie fortepianu i wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Ma za sobą kilkuletnią współpracę z zespołem Spirituals Singers Band. W październiku 2001 roku nagrała „Kolędy Olgi Bończyk”. Prezentuje je w okresie świątecznym w filharmoniach w całej Polsce i wraz z orkiestrami symfonicznymi.

Chór Minstrel działa przy Liceum im. Marszałka Małachowskiego od 1992 roku. Obecnie liczy 80 osób (uczniów Małachowianki). Zespół został założony przez Sławomira Gałczyńskiego, który jest jego dyrygentem. Na fortepianie towarzyszy Minstrelowi Dariusz Petera. Wśród artystów, z którymi występował chór Minstrel, byli między innymi: Wiesław Ochman, Kazimierz Kowalski, Iwona Hossa, Małgorzata Kulińska, Andrzej Jurkiewicz, Halina Frąckowiak, Wojciech Siemion, Krzysztof Marciniak, Stanisław Drzewiecki, Jerzy Zelnik, Aleksander Ładysz , Jacek Wójcicki i Katarzyna Jamróz.

Dziewięcioosobowy Kameralny Zespół Wokalny Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki działa od 2003 roku. Został założony przez byłych chórzystów Minstrela. Prowadzą go Sławomir Gałczyński i Eliza Łochowska. Ma w repertuarze niemal 110 utworów muzyki dawnej, pieśni świeckich i religijnych (w tym negro spirituals oraz kolędy polskie i obce). Zespołowi na fortepianie akompaniuje Dariusz Petera.

PK_plakat