Alejki na skarpie na niebiesko

unnamed2

 

 

 

[metaslider id=9188]Minister administracji Andrzej Halicki, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski włączyli w czwartek iluminację wyremontowanego odcinka alejek spacerowych na płockiej skarpie.

Zakończyły się roboty nad umocnieniem skarpy oraz remontem ciągu alejek spacerowych na odcinku od gmachu sądów do kościoła farnego w Płocku. Z tej okazji odbyła się w czwartek na punkcie widokowym obok hotelu Starzyński konferencja prasowa z udziałem ministra Andrzeja Halickiego, wojewody Jacka Kozłowskiego i prezydenta Płocka.

Prace nad renowacją alejek spacerowych na płockiej skarpie trwają od kilku lat i realizowane są etapami. Są to zarówno roboty budowlane (związane z wymianą nawierzchni alejek, ustawieniem elementów małej architektury, zainstalowaniem iluminacji) jak i nad uporządkowaniem zieleni. W ubiegłym roku Urząd Miasta Płocka zaczął renowację kolejnego odcinka alejek spacerowych na skarpie na odcinku od gmachu sądów i Hotelu Starzyński do kościoła farnego.

W porównaniu z poprzednimi remontami różnica w tych pracach polegała na tym, że oprócz odnowienia i zmodernizowania ciągów spacerowych Urząd Miasta zlecił także umocnienie i osuszenie skarpy.

Inne było też podejście projektantów do zieleni i oświetlenia. Na Wzgórzu Tumskim oraz w sąsiedztwie gmachu sądów alejki wkomponowane są w istniejącą zieleń, a oświetlenie – nie licząc iluminacji katedry i sądów – jest konwencjonalne. Na oddawanym obecnie do użytku ciągu alejek spacerowych oświetlenie jest podłogowe. Nowa zieleń zaś dobrana pod takim kątem, by alejki były wyeksponowane, a nie schowane pod drzewami. Dlatego m.in. posadzone zostały tu lipy kandelabrowe, które kształtem przypominają… palmy.

Projekt inwestycji przygotowało Biuro Projektowe PALMETT MARKOWE OGRODY z Warszawy. Generalnym wykonawcą był Zakład Usług Miejskich „ MUNISERWIS”, który zaczął prace 8 maja ubiegłego roku.

Część konstrukcyjną w postaci 101 sztuk mikropalii wzmacniających skarpę oraz tzw. gwoździowanie zbocza wykonała firma POL-AQUA S.A. z Wólki Kozodawskiej. Elementy małej architektury i zieleń realizowała firma AG-COMPLEX z Warszawy.

Osuszenie skarpy polegało na zbudowaniu 25 wpustów deszczowych, które zbierają wodę w czasie deszczu i przy pomocy czterech rurociągów poprowadzonych pod skarpą transportują ją na dół, gdzie jest ona rozsączana pod piachem plaży.

Inwestycja w liczbach wygląda następująco:

– wbito w skarpę 36 gwoździ o długości 15 metrów

– założóno 380 metrów stylizowanego ogrodzenia oraz 135 metrów ogrodzenia

wykonanego z bezpiecznego, hartowanego i samoczyszczącego się szkła z podświetleniem ledowym

– zainstalowano trzy wiaty widokowe o prostokątnej formie i konstrukcji stalowej, wykończone na zewnątrz deskami z drewna egzotycznego, z wnętrzem z siedziskiem, wykończone panelami z blachy kwasoodpornej oraz postawiliśmy sześć ławek na blokach granitowych

– na trzech punktach widokowych są trzy darmowe lunety

– wykonano 350 mkw nawierzchni mineralnej „ PLAZADUR” oraz 1650 mkw nawierzchni z płyt granitowych.

– posadzono cztery kasztanowce czerwone oraz 16 lip kandelabrowych i 10 tys. krzewów, a także ozdobnych traw i bylin.

Łączna wartość inwestycji wynosi około 7 mln zł, dofinansowanie z rezerwy Ministra

Administracji i Cyfryzacji na usuwanie skutków osuwisk – 3 mln 25 tys.

Do końca ubiegłego roku wykonane zostały wszystkie prace infrastrukturalne, polegające na wzmocnieniu skarpy. Od wiosny tego roku do chwili obecnej toczyły się prace nad urządzeniem samych alejek spacerowych. Zakończenie budowy nie oznacza jeszcze, że nie zobaczymy pod Starzyńskim ekip budowlanych. Pracownicy Muniserwisu będą jeszcze usuwać usterki, które zostały „wyłapane” w trakcie prac odbiorowych.

Nieoficjalnie wiadomo, że ratusz złożył wniosek o kolejne dofinansowanie z rezerwy ministra administracji i cyfryzacji, tym razem na remont schodów w rejonie starego mostu przez Wisłę.