Memoriał Huberta Wagnera w Płocku

XI Memoriał Huberta Jerzego Wagnera odbędzie się w Płocku, w ORLEN Arenie w dniach 6-8 września. Dziś w Warszawie prezydent Płocka Andrzej Nowakowski podpisał umowę dotyczącą organizacji imprezy.

 

W uroczystym podpisaniu dokumentów wzięli udział Mirosław Przedpełski prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Jerzy Mróz – prezes Fundacji Huberta Wagnera, organizator i pomysłodawca Memoriału, Andrea Anastasi – trener polskiej reprezentacji siatkarzy i Włodzimierz Sadalski – były reprezentant Polski w drużynie H. Wagnera.

W prestiżowym turnieju w Płocku zagrają reprezentacje Polski, Niemiec, Holandii i mistrzowie olimpijscy – reprezentacja Rosji.

Memoriał Huberta Wagnera cieszy się olbrzymią popularnością. Impreza jest transmitowana przez wiele telewizji z całego świata. Mecz Polska – Rosja w ubiegłym roku obejrzało ponad 4,5 miliona widzów. Już we wrześniu najlepsi siatkarze Europy będą gościć w Płocku, w ORLEN Arenie.

– Cieszę, że Płock dołączył do elitarnego grona miast goszczących memoriał. Płock to stolica piłki ręcznej, ale liczę na to, że w naszym mieście częściej będą grały reprezentacje siatkarskie. Mieszkańcy są otwarci na turystów nie tylko z Polski, ale również z całej Europy – mówił prezydent Andrzej Nowakowski.

Prezes Mróz podkreślał, że impreza odbędzie po raz pierwszy na Mazowszu, w płockiej ORLEN Arenie. – Byłem na miejscu, zobaczyłem piękną halę i urokliwe miasto. Zapewniam wszystkich, że warto tam pojechać – zaznaczał. Selekcjoner Polaków Andrea Anastasi także doskonale pamięta Płock. Gościł w naszym mieście dwa lata temu podczas Ligi Światowej. Zapewniał, że zarówno miasto jak i hala bardzo mu się podobają.

 – Byłem w Płocku i widok z tarasu hotelu Tumskiego na Wisłę jest po prostu bezcenny. Byłem zdumiony, że nasza Wisła jest taka piękna. Każdy powinien to zobaczyć komplementował Płock Włodzimierz Sadalski.

Na początku konferencji dziennikarze i goście obejrzeli krótką prezentację, m.in. z ostatnią akcją polskich siatkarzy z Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, po której biało-czerwoni pod wodza Huberta Wagnera cieszyli się ze zdobycia złotego medalu.

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera to największy i najbardziej prestiżowy towarzyski turniej siatkarski na świecie. Do tej pory w turnieju w sumie wzięły udział czołowe 24 reprezentacje krajów z pięciu kontynentów. Od pierwszej edycji Memoriał zawsze objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta RP, który funduje puchar dla zwycięzcy.

Przez dziesięć edycji Memoriału Wagnera, grali w nim najlepsi siatkarze dwóch ostatnich dekad – m. In. Facundo Conte (Argentyna), Giberto Godoy Filho „Giba”, Murillo Endres, Leandro Vissotto (Brazylia), Matej Kazijskij, Teodor Salparov (Bułgaria), Rafael Pasqual, Enrique de la Fuente (Hiszpania), Marko Klok, Reinder Nummedor, Richard Schuil (Holandia), Reidel Romero Poey (Kuba), Georg Grozer, Jochen Schoeps (Niemcy), Maxim Michailov, Aleksiej Kazakov, Dimitrij Muserski, Vadim Khamucki (Rosja), Lukas Divis (Słowacja), Ivan Miljković, Andrija Gerić, Nikola Grbić (Serbia), Valerio Vermiglio, Samuele Papi, Michał Łasko (Włochy).

Przez 10 lat memoriałowe zmagania siatkarzy obejrzało na trybunach ponad 140.000 widzów, średnio 5000 na jeden mecz. Rekord frekwencji padł w Łodzi i w Katowicach, gdzie finałowe mecze oglądało ponad 11.000 fanów siatkówki.

Memoriał Wagnera cieszy się także olbrzymią popularnością wśród telewidzów. Ostatni mecz IX edycji miedzy reprezentacjami Polski i Rosji obejrzało ponad 4,5 miliona telewidzów na całym świecie. Reportaże o imprezie przygotowywały stacje telewizyjne m. in. z Brazylii, Japonii, a nawet katarska telewizja Al.-Jazzeera.

Podczas ubiegłorocznej edycji Memoriału turniej relacjonowało aż 120 dziennikarzy z całego świata.

Prezydent Płocka przed konferencją rozmawiał z Andre Anastasim. Poprosił Włocha o wpisanie dedykacji do książki dotyczącej biografii trenera, a selekcjoner Polaków nauczył się poprawnej wymowy nazwy Płock.