Kiedy w końcu Płock powie „Stop tirom”?

Jak długo jeszcze „tiry” będą rozjeżdżały nasze drogi? Wydawało się, że tej sytuacji nadszedł kres, gdy projekt „Stop tirom”, uzyskał największą ilość głosów. Pierwsze miejsce w głosowaniu BO 2013 to jednak nie wszystko. Trzeba jeszcze ten projekt wprowadzić w życie.

Jak pamiętamy, w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego sześć projektów zostało skierowanych do realizacji. Do tej pory, wykonany został zaledwie jeden z nich. Na początku września oddano bowiem do użytku salę do zajęć integracji sensorycznej w Szkole Podstawowej nr 18. Pomysłem, który zyskał największe poparcie była propozycja Piotra Gryszpanowicza „Stop tirom”. Wobec tego, można postawić tezę, że to na realizacji tego projektu najbardziej zależy płocczanom. Jest to bowiem pomysł, który zakłada wprowadzenie specjalnych przepustek dla kierowców pojazdów ciężarowych, chcących wjechać do naszego miasta. Celem tego projektu jest oczywiście ograniczenie ruchu ciężkiego na płockich drogach. Przypominamy, że wyniki BO 2013 zostały ogłoszone w połowie kwietnia tego roku. Zniecierpliwieni brakiem informacji na temat wprowadzenia go w życie, w lipcu po raz pierwszy sprawdziliśmy na jakim etapie jest jego realizacja i jak długo jeszcze będziemy musieli czekać na finał. Wówczas dowiedzieliśmy się, iż najpierw zostanie przeprowadzona analiza natężenia ruchu samochodów ciężarowych. Jej celem jest sprawdzenie jak dokładnie przebiegają potoki pojazdów tranzytowych, by następnie móc stworzyć pewnego rodzaju mapę poruszania się tego typu aut. Od tamtego czasu minęły trzy miesiące, a na stronie urzędu miasta, w opisie realizacji tego projektu nic się nie zmienia. Czy sprawa stoi w miejscu? Ile jeszcze poczekamy na wprowadzenie projektu „Stop tirom”? Te pytania przedstawiliśmy w Ratuszu. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy.

– Realizacja projektu „Stop tirom” jest obecnie na etapie definiowania koniecznych zmian w oznakowaniu na skrzyżowaniach i ulicach Płocka. W najbliższym czasie będzie gotowa proponowana lista zmian, która zostanie zaopiniowana przez Miejski Zarząd Dróg, Wydział Ruchu Drogowego Policji w Płocku, Inspekcję Transportu Drogowego oraz Straż Miejską. Po pozytywnym zaopiniowaniu zostaną zlecone projekty dotyczące zmiany stałej organizacji ruchu, które po wykonaniu i przejściu całej wymaganej procedury zostaną skierowane do realizacji do Miejskiego Zarządu Dróg – odpowiada Jacek Ambroziak, pełnomocnik ds. transportu publicznego i inżynierii ruchu drogowego. Czytając tę odpowiedź pozostaje nam się tylko zastanawiać jak długo będzie trwało opiniowanie zmian przez wymienione gremium, a następnie wykonanie projektów, o których mówi pełnomocnik. Ile jeszcze poczekamy zanim projekt w końcu trafi do MZD, które ostatecznie wprowadzi go w życie. – Wszystkie odpowiedzialne komórki UMP dokładają starań, aby nowa organizacja została wprowadzona do końca bieżącego roku – dodaje jednak pełnomocnik Ambroziak. Za niecałe trzy miesiące będziemy wiedzieli, czy starania okazały się wystarczające.